Social

Controale în mijloacele de transport în comun din Timișoara

Societatea de Transport Public Timișoara în colaborare cu Poliția Locală Timișoara desfășoară în perioada 19 februarie – 19 martie o acțiune comună de control menită să asigure respectarea regulilor de călătorie și să îmbunătățească siguranța și confortul pasagerilor.

Un aspect esențial al acestei acțiuni este verificarea titlurilor de călătorie, pentru a asigura utilizarea corectă și responsabilă a transportului public. Echipele mixte formate din agenți de control S.T.P.T. și polițiști locali vor desfășura verificări zilnice în mijloacele de transport pentru a combate călătoria frauduloasă și pentru a reaminti pasagerilor importanța validării corecte a biletelor și abonamentelor.

Echipele de control vor fi prezente în mijloacele de transport în comun pentru a verifica respectarea regulilor, a informa călătorii și a interveni în situații care necesită sprijinul autorităților.

Respectarea regulilor de călătorie este esențială pentru buna funcționare a transportului public. Prin această acțiune comună, ne propunem să asigurăm un climat de siguranță și corectitudine pentru toți utilizatorii. Verificarea biletelor și abonamentelor nu este doar o măsură de control, ci și o responsabilitate comună pentru menținerea unui serviciu public eficient și sustenabil”, a explicat Florin Petolea, director general provizoriu al STPT.

Aspecte vizate în cadrul acțiunii: verificarea biletelor și abonamentelor pentru prevenirea călătoriei fără titlu de transport valabil, combaterea cerșetoriei și a comportamentelor care pot afecta siguranța pasagerilor, descurajarea furturilor din buzunare și a altor fapte ilegale în mijloacele de transport, identificarea și gestionarea situațiilor legate de persoanele fără adăpost aflate în mijloacele de transport, informarea călătorilor cu privire la regulile de conduită și siguranță în transportul public.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*