În județul Timiș au fost înregistrate 372 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus. Direcția de Sănătate Publică precizează că au fost procesate 3.051 de teste COVID-19.
Situația epidemiologică, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, se prezintă astfel: Timișoara –215, Lugoj – 20, Buziaș – 2, Ciacova – 1, Deta – 1, Gătaia– 2, Jimbolia – 7, Recaș -2, Sânnicolau Mare – 12, Biled -1, Boldur – 1, Cărpiniș 1, Chevereșu Mare – 1, Comloșu Mare – 2, Coșteiu – 1, Criciova – 3, Dumbrăvița – 19, Fibiș-2, Ghiroda – 4, Giarmata -3, Giroc-9, Giulvăz – 1, Gottlob – 2, Jebel – 3, Livezile -1, Lovrin -1, Mașloc– 1, Moșnița Nouă -11, Nădrag -3, Ohaba Lungă -2, Orțișoara – 1, Pădureni-1, Parța – 1, Peciu Nou – 1, Periam -1, Pesac -3, Remetea Mare – 1, Săcălaz – 6, Sacoșu Turcesc -1, Șag -5, Sânandrei – 1, Sânmihaiu Român -3, Saravale – 6, Satchinez -1, Știuca -1, Topolovățu Mare -2, Variaș -1.
S-au alocat două cazuri din alte județe.
În această dimineață, în spitalele din Timiș erau internați 283 de pacienți diagnosticați cu COVID-19, dintre care 30 la Terapie Intensivă. În ultima zi, 28 de cadre medicale au fost confirmate cu COVID-19.
DSP mai precizează că nu a fost înregistrat niciun deces asociat infecției cu SARS-Cov-2 în ultima zi.
În cursul zilei de ieri au fost introduse în carantină 284 persoane, iar alte 318 au intrat în izolare.























