Sănătate

Sâmbătă se deschid punctele de prim-ajutor din Timiș

Începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, Direcția de Sănătate Publică Timiș operaționalizează punctele de prim-ajutor în perioadele de caniculă (zile cu temperaturi mai mari sau egale cu 35°C), după următorul program :

Municipiul Timișoara

Program: Luni – Duminică, între orele 10:00 și 18:00
•Opera Română (Piața Victoriei);
•Piața Iosefin Timișoara;
•Piața Badea Cârțan Timișoara;
•Oficiul Poștal nr. 1 (Bulevardul Revoluției 1989, nr. 2) – Program special: Luni – Vineri, între orele 10:00 și 18:00;

Municipiul Lugoj -începând de luni, 29 iunie 2026-

Program: Luni – Vineri, între orele 10:00 și 18:00
•Casa de Cultură a Sindicatelor (Str. Nicolae Bălcescu, nr. 1)
•Piața Agroalimentară (Splaiul Morilor, nr. 1)
Cele 6 Puncte de acordare a primului-ajutor sunt deservite de personal din cadrul școlilor postliceale de specialitate și al Societății de Cruce Roșie- Filiala Timiș. Primăria Municipiului Timișoara asigură aprovizionarea cu apă îmbuteliată.
Facem precizarea ca aceste puncte de prim-ajutor nu se substituie controlului medical de specialitate și consultațiilor la cabinetul medicului de familie.

RECOMANDĂRI ÎN TIMPUL CANICULEI
Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții;
Evitați aglomerațiile, expunerile la soare, efortul fizic intens între orele 11:00 – 18:00;
Beți minim 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, (apă, sucuri naturale și ceaiuri călduțe);
Mâncați fructe și legume sau iaurt;
Evitați băuturile ce conțin cofeină sau zahăr;
Nu consumați alcool – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;
Nu lăsați copiii/animalele de companie singure în autoturism;
Purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
Adresați-vă medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau de copilul dumneavoastră.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*