Social

Mesaj aniversar la 11 ani de la întronizarea Mitropolitului Banatului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan

Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Timișoarei a transmis un mesaj de felicitare cu prilejul împlinirii a 11 ani de la întronizarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan în demnitatea de Arhiepiscop al Timișoarei și Mitropolit al Banatului.

În mesaj se evidențiază recunoștința și aprecierea pentru activitatea pastorală, culturală și filantropică desfășurată de ierarh de-a lungul celor unsprezece ani de slujire, „cu credință, cu nădejde și cu dragoste”, în folosul clericilor, monahilor și credincioșilor din eparhia Banatului.

Urările sunt transmise în numele Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul, al clericilor din Cancelaria eparhială, al protopopilor, stareților și starețelor, al cadrelor didactice de la Facultatea de Teologie și de la Liceul Ortodox „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul”, al membrilor Adunării Eparhiale, precum și al credincioșilor din eparhie.

Totodată, semnatarii mesajului se roagă ca Mântuitorul Iisus Hristos să-i dăruiască Înaltpreasfințitului Părinte Ioan ani binecuvântați, cu putere și înțelepciune, în misiunea pastoral-misionară și filantropică, la cârma istoricei eparhii a Banatului.

Mesajul se încheie cu tradiționala urare: „Întru mulți și binecuvântați ani, Înaltpreasfințite Părinte Mitropolit!”, fiind transmis de Biroul de presă al Centrului eparhial.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*