Eveniment

Accident cu substanțe periculoase pe E70: trafic blocat și zonă evacuată între Lugoj și Găvojdia/Video

Un accident rutier în care sunt implicate două autotrenuri și un autoturism a avut loc joi dimineață, în jurul orei 10:26, pe drumul european E70, între Lugoj și Găvojdia.


La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Lugoj, cu o autospecială de primă intervenție și comandă și două autospeciale de stingere, pentru gestionarea situației.


Potrivit informațiilor transmise de ISU Timiș, unul dintre autotrenuri transporta azotat de amoniu, o substanță cu potențial periculos, iar celălalt balastru. Ca măsură de siguranță, s-a dispus evacuarea persoanelor din zonă pe o rază de 500 de metri.


Un șofer de autotren a primit îngrijiri medicale la fața locului din partea echipajului SAJ, însă a refuzat transportul la spital.


Traficul este complet blocat pe ambele sensuri de mers, iar pompierii continuă să asigure măsurile specifice de prevenire și stingere a incendiilor. În zonă au ajuns și reprezentanți ai Gărzii de Mediu pentru evaluarea riscurilor.


Intervenția este în desfășurare.

Foto: arhivă

video: ISU Timiș

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*