Delegația de primari din județul Timiș a participat marți la întâlnirea dintre Asociația Comunelor din România (ACoR) și premierul Ilie Bolojan, precum și președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu.
Edilii timișeni s-au alăturat celorlalți din întreaga țară, nemulțumiți de prevederile reformei administraţiei publice propuse de Guvern. Astfel că la Parlament a avut loc dezbaterea pe tema „Reforma administrativă, politica de reducere a cheltuielilor publice şi impactul acestora asupra comunelor din România”, organizată de Asociaţia Comunelor din România.
“A fost un dialog necesar, în care s-au adus în atenție teme esențiale pentru dezvoltarea comunităților noastre: cadrul fiscal local, investițiile în infrastructură și direcțiile viitoarei reforme administrative.
Un punct important al discuției a vizat taxele și impozitele locale, în special perspectiva anului 2027. Am susținut, alături de ceilalți primari, necesitatea de a evita noi majorări care ar pune presiune suplimentară pe cetățeni și mediul economic local. În același timp, am subliniat că, dacă se dorește menținerea unui nivel ridicat al serviciilor publice, este esențial ca veniturile populației să crească, astfel încât oamenii să nu fie împovărați, iar administrațiile locale să își poată continua proiectele.
A fost reiterată importanța unui parteneriat real între administrația locală și cea centrală, astfel încât proiectele pe care le derulăm în comunele noastre să beneficieze de predictibilitate, finanțare adecvată și proceduri simplificate.
Rămân consecvent în demersul de a reprezenta interesele comunității noastre din Șag în toate discuțiile la nivel național și de a susține măsuri care sprijină dezvoltarea locală durabilă”, a precizat Flavius Roșu, primarul comunei Șag.























