Prima zi de concediu medical nu va mai fi plătită. Măsura a intrat în vigoare de la 1 februarie fără excepții, pe o perioadă limitată de doi ani.
Deocamdată Guvernul nu a decis dacă bolnavii cronici vor fi exceptați, așa că în acest moment legea li se aplică și lor.
În cazul pacienţilor cu afecțiuni obișnuite, pierderile ajung la sute de lei. Ministerul Sănătății admite că ar putea apărea inechități, dar susține că sistemul concediilor fictive a scăpat de sub control.
Măsura a intrat în vigoare fără nicio excepție după cum urmează:
prima zi de concediu medical nu va mai fi plătită;
începând cu cea de-a doua zi până la ziua a șasea inclusiv plata este suportată de angajator:
începând cu cea de-a șaptea zi până la vindecare plata este asigurată din bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS);
Indemnizația de concediu medical se calculează adunând veniturile brute obținute în ultimele 6 luni. Apoi suma totală se împarte la numărul de zile lucrătoare din acea perioadă și se obține media zilnică. Din această medie zilnică se calculează ulterior procentul cu care este plătită o zi de concediu medical, în funcție de durata perioadei de incapacitate temporară de muncă;
55% din baza de calcul pentru concediile de până la 7 zile;
65% pentru concediile de 8-14 zile;
75% pentru concediile de peste 15 zile.
(Sursa foto: Freepik)























