Parchetul Judecătoriei Lugoj, care coordonează ancheta în cazul accidentului cu șapte morți din Timiș confirmă oficial că în sângele șoferului care a provocat accidentul au fost găsite droguri și alcool.
„Se efectuează cercetări IN REM sub aspectul săvărşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi ucidere din culpă. În cauză a fost stabilit un buletin de analiză toxicologică realizat de INML pentru a se determina prezenţa substanţelor psihoactive în sânge în cazul conducătorului auto. Rezultatul a confirmat prezenţa în sânge a două substanţe psihoactive, respectiv canabis şi cocaină. De asemenea, a fost confirmată şi prezenţa alcoolului. Au fost găsite două plicuri suspecte de a avea substanţe psihoactive, dar nu avem încă rezultatele oficiale în acest sens”, a declarat Bertha Serena Constantinescu, purtător de cuvânt Parchetul de pe lângă Judecătoria Lugoj.
Ancheta continuă pentru a se stabili condițiile exacte ale producerii accidentului în care șapte oameni au murit și trei au fost răniți.























