Eveniment

Arsenal militar găsit la domiciliul unui lugojan

Percheziții efectuate de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, ieri, la locuința unui lugojean, într-un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Este vorba despre un bărbat, de 41 de ani, din municipiul Lugoj, unde au fost descoperite 320 de elemente de muniție dezafectată, pe care acesta le-ar fi achiziționat în scop de colecție cunoscând faptul că obiectele respective sunt dezactivate, nefuncționale și lipsite de caracter operațional. Printre obiectele descoperite se includ proiectile perforante pentru obuz, tuburi de obuz de diverse tipuri și proveniențe, obuze, stabilizatoare de aruncător, mortiere de infanterie, focoase militare, corpuri de mină terestră și o rachetă antitanc formată din corp și proiectil inactiv.

Având în vedere cantitatea și natura muniției descoperite s-a solicitat sprijinul specialiștilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș, care au asigurat manipularea, ridicarea, transportul și depozitarea elementelor identificate în condiții de siguranță, până la finalizarea cercetărilor.

În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.

Activitățile s-au desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Municipiului Lugoj și al specialiștilor criminaliști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*