Eveniment

România sărbătorește astăzi 106 de ani de la Marea Unire

România sărbătorește astăzi 106 de ani de la Marea Unire

România sărbătorește astăzi 106 de ani de la Marea Unire!

Ziua Națională a României este sărbătorită într-o ceremonie mai restrânsă, în acest an la Timișoara. De la ora 12.00 va avea loc ceremonia militar-religioasă, dar și o mică paradă, în fața Catedralei.

Seara, între orele 17:45 și 19:45 se va desfășura ceremonia de retragere cu torțe, pe următorul traseu: Strada Mărășești nr 6-7; Str. Sf. Ioan; Bulevardul Republicii, Bulevardul Regele Ferdinand I; Catedrala Mitropolitană; Primăria Municipiului Timișoara; Bd. C.D. Loga; Mitropolia Banatului; Bd. Revoluției din 1989; Instituția Prefectului – Județul Timiș; Piața Sf. Gheorghe; Str. 9 Mai; Piața Libertății; Str. Alba Iulia; Piața Victoriei (19:30); Str. Mărășești nr 6-7.

În același context, de la ora 18:00, pe scena din Piața Victoriei va fi proiectată înregistrarea spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”, producție a Casei de Cultură Timișoara, din anul 2021, dedicată Zilei Naționale a României.

Spectacolul, care este o poveste a României Mari în muzică și versuri, îi are ca soliști pe Andreea Voica, Răzvan Rădos și Mihai Prelipcian. Printre invitați se numără Paula Maria Frunzetti, Deian Galetin (acordeon), Alexandru Cena (pian), Grigore Teodorescu (percuție), Andrei Candrianu (trompetă) și Cristian Duță (vioară), iar dirijori vor fi Vasile Bădescu și Răzvan Rădos.

Proiecția spectacolului va fi urmată, la ora 19:30, de un scurt recital de muzică patriotică susținut pe scena Târgului de Crăciun, de muzica militară a Brigăzii 18 ISR „Decebal”, la finalul retragerii cu torțe.


Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*