Sâmbătă au fost carantinate în județul Timiș, un număr de 268 persoane și au intrat în izolare 212 persoane.
Situația epidemiologică, la nivelul județului Timiș,conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, se prezintă astfel:
Numărul de persoane confirmate COVID-19 înultimele 24 de ore: 193
Timișoara –104, Lugoj –2, Buzias-2, Deta–2, Jimbolia-4, Recas-1, Sânnicolau Mare-3, Banloc-2, BecicherecuMic –4, Bethausen -1, Birda–1, Cenei-1, Dudeștii Noi–1, Dumbrăvița –17, Ghiroda–4, Giarmata-3, Giroc– 5,Jebel–6, Mosnita Nouă–8, Nitchidorf–3, SacosuTurcesc–1, Sag-3, Sanandrei-3, Sandra-2, SanmihaiuRoman-5, Satchinez–3.
2 persoane transferate la alte judete
Număr de teste 1024, din care 121 teste rapide
În această dimineață, numărul total de persoaneinternate confirmate COVID-19: 306
Număr persoane internate la ATI : 57
Numărul de cadre medicale confirmate COVID-19 in ultimele 24 de ore: 0
Număr de decese în ultimele 24 de ore: 1
Număr total de decese 790
Structurile Ministerului Afacerilor Interne și polițiștiilocali au executat, pe raza unităților administrativ-teritoriale din județul Timiș, misiuni privind verificarearespectării măsurilor de către societățile comerciale șipersoanele fizice autorizate, verificarea respectăriimăsurilor de protecție individuale și respectareamăsurii de carantinare de către persoanelor aflate înlocațiile declarate.
Sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiști din cadrul I.P.J Timiș, polițiști de frontieră, jandarmi, pompieri, polițiști locali, precum și reprezentanți aiInspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Direcției de Sănătate Publică și cei de la Protecția Consumatoruluiau continuat activitățile de verificare a respectăriinormelor legale impuse pe perioada stării de alertă, înzonele aglomerate precum piețe, târguri, terase, dar șiîn mijloacele de transport în comun.
Pe fondul numărului de cazuri de Covid 19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noulcoronavirus, sub autoritatea Instituţiei Prefectului, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliție JudețeanTimiș, împreună cu jandarmi, polițiști locali, precum șireprezentanți ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, Direcției de Sănătate Publică, Direcţiei Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor șiInspectoratului Teritorial de Muncă Timiș intensificăactivitățile de verificare a modului în care se respectăprevederile Legii nr. 55 din 2020 privind unele măsuripentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
Au fost desfăşurate în sistem integrat, noi acţiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse încontextul stării de alertă, scopul vizat fiind limitarea șiprevenirea răspândirii virusului Sars-Cov-2.
Acțiunile de acest gen continuă zilnic în vedereaconștientizării privind necesitatea respectării măsurilorde distanțare.























