Politic

Robu: Se intră în linie dreaptă cu pregătirile pentru alegerile europarlamentare

Robu: Se intră în linie dreaptă cu pregătirile pentru alegerile europarlamentare

Primarul Nicolae Robu a postat, vineri, pe pagina sa de Facebook, câteva lămuriri despre strângerea de semnături pentru alegerile euriparlamentare.

„Având în vedere că în perioada următoare partidele politice vor avea de strâns semnături pentru prezentarea la alegerile europarlamentare și știind că unele dintre ele “au în doctrină” că legile și regulile sunt pentru alții, nu și pentru ele, pentru a evita apariția de tensiuni în orașul nostru -sunt suficiente, și-așa, tensiunile provocate de guvernarea națională și opoziția locală PSD-ALDE!-, interdicția de strângere de semnături în zona de promenadă a orașului se ridică până la sfârșitul termenului legal de depunere a semnăturilor. Dacă pentru strângerea de semnături nu se face uz de niciun obiect de mobilier, atunci nicio cerere nu trebuie depusă, semnăturile pot fi strânse pur și simplu. Dacă, însă, se dorește a se face uz se obiecte de mobilier, atunci este obligatoriu să se solicite în prealabil, în scris, la Primărie, aprobarea postării lor și să se respecte cu strictețe termenii aprobării. Îi rog pe stimații timișoreni să nu se supere că, temporar, nu vor mai beneficia de liniștea obișnuită în orașul nostru în această minunată zonă a sa. Toate celelalte interdicții rămân, însă, valabile. Evident, răspunderea asupra respectării legii în privința colectării de date personale revine celor ce colectează astfel de date. Ca primar, dar și ca om politic, lansez un apel la toate partidele să se respecte reciproc, să-și joace corect șansele și mai ales să-i respecte pe cetățenii de la care așteaptă susținerea! Totul e valabil și pentru eventualii candidați independenți”, a transmis primarul Nicolae Robu.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*