Social

Cum se pregătesc polițiștii locali de venirea turiştilor

Cum se pregătesc polițiștii locali de venirea turiştilor

Zece polițiști locali din cadrul Serviciilor Ordine Publică și Circulație Rutieră au început de joi cel de-al treilea curs de limba engleză, scopul fiind acela de a se perfecționa în a conversa în această limbă.

Cursul este organizat prin intermediul Asociației Polițiștilor Locali Timișoara, fiind susținut de profesori de limba engleză din cadrul unei societăți specializată în domeniu. Orele sunt desfășurate pe parcursul a trei luni, iar polițiștii locali care participă la curs o fac în afara orelor de serviciu și și-au exprimat dorința de a învăța bazele limbii engleze în condițiile în care Timișoara va fi Capitală Culturală a Europei în anul 2021, orașul nostru fiind vizitat de numeroase grupuri de turiști care în majoritate sunt vorbitori ai acestei limbi.

Polițiștii locali care au absolvit celelalte două module de pregătire consideră extrem de util acest curs simțind o îmbunătățire a nivelului de comunicare cu turiștii care vin în orașul nostru și cu care s-au întâlnit în teren.


Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*