Federația Română de Fotbal (FRF) a decis ca barajul de menținere/promovare în Liga I să se dispute în datele de 9 și 13 iunie, în sistem tur-retur. Poli Timișoara ar putea fi ”implicată” în această luptă, dacă reușește să urce încă o poziție în clasament.
Echipele care urmează să se întâlnească la baraj sunt ocupanta locului 12 din Liga I (locul 6 al play-out-ului) și echipa clasată pe poziția a treia în Liga a II-a. Ordinea disputării partidelor va fi stabilită printr-o tragere la sorți.
Aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, Poli Timișoara ar putea fi implicată direct în acest baraj, asta dacă reușește să urce o poziție în clasament, momentan, cu șase jocuri oficiale rămase de disputat, alb-violeții ocupă locul 11 (din 12) în clasamentul Ligii I (locul 7 din 8 al play-out-ului).
Poli Timișoara joacă astăzi, de la ora 17:00, o nouă partidă care poate fi crucială în lupta de menținere în primul eșalon, bănățenii întâlnind Juventus București, pe arena Dan Păltinișanu din capitala Banatului.























