Sport

Tricolorii U19 s-au impus clar în fața selecționatei similare a Serbiei în primul joc de la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European. Partida s-a disputat pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, iar polistul Denis Haruț a fost integralist.

Echipa națională a României cu fotbaliști care au împlinit maximum 19 ani a învins selecționata similară a Serbiei, scor 4-0, în primul joc al Turului de elită, ultima rundă înainte de Campionatul European. Golurile României au fost marcate de Mățan (minutele 20 și 61), Moruțan (minutul 23) și Băluță (minutul 55). La echipa condusă de Adrian Boingiu a evoluat, pe toată durata partidei, jucătorul lui Poli Timișoara, Denis Haruț.

România U19: Vlad, Haruț, Screciu, Dima, Neciu, Băluță, Dulca, Moruțan (min.84 – Micovschi), Dragomir (C), Mățan (min.68 – Drăguș), Sîntean (min.65 – Moldoveanu). Selecționer: Adrian Boingiu.

În celălalt meci al grupei, Ucraina a remizat cu Suedia, scor 0-0.