Sport

”Sfert” thriller pentru BC Timișoara, cu trei reprize de prelungiri, în Cupa României. ”Leii”, în semifinale!

”Leii din Banat” au și-au devorat adversarii în debutul sfertului de finală din Cupa României, cu CSU Sibiu. Aceștia au condus cu 22-4, după 7 minute de joc. Timișorenii s-au impus la final de meci, după nu mai puțin de trei reprize de prelungiri, cu scorul de 103-101.

Cu ex-sibianul Igor Mijajlovic pe post de coșgeter (marcator a 13 puncte în primele 20 de minute), alb-violeții au ținut adversarii la distanță și și-au adjudecat primul sfert cu 27-13,k după ce au condus cu 22-4. La pauza mare scorul era ”înclinat” tot în favoarea bănățenilor, cu o diferență de zece puncte, 49-39. Partida disputată în noua ”Arena Sepsi” din Sfântu Gheorghe a continuat într-o notă pozitivă pentru timișoreni, iar celălalt ex-sibian, Octavian Popa-Calotă, a fost și el bun marcator, BC Timișoara reușind să-și păstreze mare parte din avantaj în sfertul al treilea. Asaltul final al sibienilor, susținuți de o numeroasă galerie, a venit în ultimul sfert de joc, când universitarii au trecut în avantaj – 76-74.

Alb-violeții au avut răspuns și au revenit în avantaj, cu două libere de la Calotă și un coș al pivotului Adrian Diaz, 78-76, pentru ca sibianul Pratt să readucă egalitatea de la linia de pedeapsă (78-78), cu 17 secunde înaintea finalului. Ultima acțiune din primele 40 de minute l-a adus pe Burgess în poziție de aruncare de trei puncte, din zero grade, dar mingea nu a intrat și au urmat prelungirile.

În primul overtime, Timișoara s-a desprins încă o dată, 87-82, și a fost egalată la 88, cu două secunde înaintea ultimei sirene, pe o recuperare ofensivă și un coș al lui Cooper. Cele două formații nu au putut fi departajate nici după a doua repriză de prelungiri, încheiată tot cu 10-10, după ce violeții au condus cu 95-91. A treia repriză de cinci minute a oferit din nou avantaj bănățenilor, 103-98; de această dată, sibienii nu au reușit să ducă recuperarea până la capăt, astfel că BC SCM Timișoara s-a calificat în semifinalele Cupei României.

BC SCM Timișoara – CSU Sibiu 103-101 (27-13, 22-26, 18-20, 11-19, 10-10, 10-10, 5-3)

BCT, prim 5: Mijajlovic 28 puncte, 4 pase decisive, Popa Calotă 31 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, 3 intercepții, Jeremic 8 puncte, Komatina 11 puncte, Drăgușin 8 puncte, 10 recuperări, 3 capace. Veniți de pe bancă: Burgess 9 puncte, 5 recuperări, Diaz 8 puncte, 3 recuperări, Tohătan, Păun, T. Gheorghe.