Cultură

Lansarea revistei “Timișoara, pol al turismului cultural bănățean”

Lansarea revistei “Timișoara, pol al turismului cultural bănățean”

Rotary Club Timișoara și Uniunea Europeană Banat din România (UEBR), membri fondatori ai Asociației Timișoara 2021 – Capitală Culturală Europeană (ATCCE), în parteneriat cu Flex România, lansează luni, 29 ianuarie, revista bilingvă ”Timișoara, pol al turismului cultural bănățean”. Evenimentul va avea loc de la ora 18.30, la Hotel Iozefin Residence.

Revista este realizată de echipa UEBR și are ca scop promovarea unor evenimente culturale regionale (Timiș, Arad, Caraș – Severin), în această ediție fiind marcate (în română și engleză) festivalurile, concertele, atât cele profesionale, cât și cele de amatori, ca repere de atracție pentru turismul cultural. ”Unul din obiectivele prioritare ale Programului Cultural Timișoara 2021 este atragerea unui număr în creștere de vizitatori în oraș. Am putea să îi numim “cetățeni temporari” care, prin prezența lor, contribuie la dezvoltarea turismului cultural din oraș. Astfel, orice strategie menită să crească interesul pentru Timișoara ca și destinație de călătorie trebuie să includă evenimente speciale, unice și atrăgătoare și, din fericire, orașul nostru are deja asemenea atracții, dacă ne gândim la festivalurile și programele create de instituțiile publice și organizațiile independente de cultură. TM2021 oferă, în plus, oportunitatea de a coordona și îmbunătăți inițiativele existente și, în același timp, de a genera altele noi prin evidențierea dimensiunii europene a orașului nostru”, Simona Neumann, director ATCCE.

La evenimentul de lansare vor participa Dan Diaconu – viceprimarul Timișoarei, Lia Lucia Epure – editor UEBR și coordonator al revistei ”Timișoara, pol al turismului cultural bănățean”, Simona Neumann – director Timisoara 2021 – Capitală Culturală Europeană, precum și membri ai cluburilor Rotary și Rotaract.

 

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*