Eveniment

O locomotivă care tracta cisterne cu butan a luat foc în Timiş. FOTO

ISU Timiș a fost solicitat să intervină, joi dimineaţa, pentru lichidarea unui incendiu la o locomotivă diesel care tracta 6 cisterne cu BUTAN GAZ, în gara Topolovățu Mare. A existat pericolul de explozie, deoarece în faza inițială nu se reușea decuplarea locomotivei de la cisterne.

În acest moment, incendiul a fost lichidat, locomotiva a fost decuplată de la cisterne și 14 persoane au fost evacuate din gară.

La locul intervenției s-au deplasat 5 autospeciale de stingere cu apă și spumă, 2 echipaje SMURD, o autospecială operativă, 5 ofițeri, inclusiv Inspectorul Șef, 29 de subofițeri, SVSU Topolovățul Mare, 5 voluntari, 2 echipaje de jandarmi, 1 echipaj de poliție, 2 echipaje de la poliția transporturilor și un buldoexcavator.

În acest moment, se constată cauza producerii incendiului și se asigură zona de către echipajele rămase la locul intervenției.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*