Începand cu data de 22 mai, traseele școlare S6 V.Economu – C.D.Loga și S10 Balta Verde – C.D.Loga se vor prelungi, după cum urmează:
Traseul S6 V.Economu – C.D.Loga va fi prelungit până în cartierul Plopi și va fi denumit in continuare S6: Plopi – V. Economu – C.D. Loga, având următoarele trasee și stații noi:
TRASEU DUS: strada Tata Oancea – strada Albăstrelelor – strada Canalul Bega – strada Rudolf Walter – strada Câmpului – strada Iosif Vulcan – Calea Dorobanților și în continuare pe traseul existent.
STAȚII NOI DUS: Școala Plopi (statie L21) – Albăstrelelor (stație L21) – Rudolf Walter (stație L21) – Uzina de Apă (stație L21,E8) – Iosif Vulcan (stație L21,E8)
TRASEU ÎNTORS: continuare de la traseul existent – strada Iosif Vulcan – strada Câmpului – strada Rudolf Walter – strada Canalul Bega – strada Albăstrelelor – strada Tata Oancea – strada Jules Verne – strada Traian Demetrescu – strada Albăstrelelor – strada Canalul Bega – stradaRudolf Walter – strada Câmpului – strada Iosif Vulcan – Calea Dorobanților – Piața Virgil Economu.
STAȚII NOI ÎNTORS: Iosif Vulcan (stație L21,E8) – Uzina de Apă (stație L21,E8) – Rudolf Walter (stație L21) – Albăstrelelor (stație nouă pereche cu statia Albăstrelelor L21) – Școala Plopi (stație E8) – Lalelelor (stație nouă, în dreptul stației L1, la marginea carosabilului) – V. Economu (stație M29).
PLECĂRI DUS: Școala Plopi – 7.10;
PLECĂRI ÎNTORS: MIU/Ungureanu – 12.10; 13.10; 14.10
Unități școlare deservite:
– Liceul W. Shakespeare
– Școala Gimnazială Rudolf Walter
– Școala Generala Nr 6 (W. Shakespeare)
– Colegiul Național Ana Aslan
– Colegiul Tehnic I.C. Brătianu (MIU)
– Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu
– Colegiul Național C.D. Loga
– Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva.
Traseul S10 Balta Verde – C.D.Loga va fi prelungit până la capătul Căii Bogdăneștilor și va fi denumit în continuare S10 Ronat – Balta Verde – C.D.Loga, având următoarele trasee și stații noi:
TRASEU DUS: Ronat – Calea Bogdabestilor – Strada Macilor și în continuare pe traseul existent
STAȚII NOI DUS: Ronaț (stație L5) – Adam Muller Guttenbrunn (stație L5) – Madona (stație L5) – Grigore Alexandrescu (statie L5).
TRASEU ÎNTORS: continuarea de la traseul existent – Bulevardul Cetății – întoarce pe bulevardul Cetății, la semafoarele din intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Cetății – strada Mircea cel Bătrân – strada Macilor – Calea Bogdăneștilor – Ronaț.
STAŢII NOI ÎNTORS: Cetății (pe strada Mircea cel Bătrân la intersecție cu bulevardul Cetății – pereche cu stația existentă) – Bărăgan (stație nouă în carosabil, la intersecția strada Mircea cel Bătrân cu strada Deportații din Bărăgan – pereche cu stația existentă) – Mircea cel Bătran (stație nouă în carosabil, la intersecția străzilor Macilor și Mircea cel Batran – pereche cu stația existentă) – Macilor (stație L5) – Grigore Alexandrescu (stație L5) – Madona (stație L5) – Adam Muller Guttenbrunn (stație L5) – Ronaț (statie L5)
PLECĂRI DUS: Ronaț – 7.15;
PLECĂRI ÎNTORS: MIU/Ungureanu – 12.10; 13.10; 14.10
Unități școlare deservite:
– Colegiul Tehnic I.C.Brătianu (MIU)
– Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu
– Colegiul Național C.D. Loga
– Colegiul Național Pedagogic Carmen Sylva