Social

Baletul Național „Joc”, al Republicii Moldova, Ansamblul „Timișul” și actori ai Naționalului timișorean pe scena Teatrului de Vară din Parcul Rozelor

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara invită publicul miercuri, 1 iulie 2026, de la ora 20:30, în Parcul Rozelor, la deschiderea Festivalului Inimilor, care va debuta cu prezentarea ansamblurilor participante, urmată de spectacolul extraordinar „Aleargă, dorul, aleargă”, o coproducție România-Republica Moldova, în regia Mirelei Puia.

Realizat special pentru această ediție aniversară, cea de-a XXXV-a, a Festivalului, spectacolul reunește muzica, dansul și teatrul într-o producție care pune în valoare frumusețea folclorului românesc și forța expresivă a artelor spectacolului, oferind publicului o experiență artistică deosebită.

Pe scenă vor evolua Ansamblul „Timișul”, al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara, și Baletul Național „Joc”, din Republica Moldova, ansambluri recunoscute pentru excelența artistică și pentru contribuția lor la promovarea patrimoniului culturalimaterial. Li se alătură actorii timișoreni Marin Lupanciuc, Diana Nițu, Benone Viziteu, Matei Chioariu și Ana-Maria Cojocaru, precum și orchestrele coordonate de Deian Galetin și Bogdan Cotruț.

Scenografia poartă semnătura lui Zsolt Fehérvári, iar coregrafia este realizată de Ciprian David, Maria Topciov și Dumitru Bălțătescu. Parteneri: Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara și Muzeul Satului Bănățean.

Prin această producție, Festivalul Inimilor își deschide cea de-a XXXV-a ediție într-o manieră spectaculoasă, reafirmându-și misiunea de a celebra diversitatea culturală și de a aduce în fața publicului cele mai valoroase expresii ale patrimoniului folcloric.

Intrarea este liberă.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*