Educație

UPT Nippon Autumn Fest – Kakehashi a debutat cu un dialog spectaculos între Timișoara și Japonia

Biblioteca Universității Politehnica Timișoara s-a transformat astăzi într-un spațiu intercultural vibrant, în care distanțele geografice s-au estompat, iar România și Japonia s-au întâlnit într-un dialog simultan tehnologic, academic și cultural.

Deschiderea Festivalului UPT Nippon Autumn Fest – Kakehashi, organizat de Centrul Jutsu al UPT, a stat sub semnul conexiunilor – între oameni, între continente, între știință și imaginație. Studenți, profesori, pasionați de limba și cultura japoneză, dar și tineri interesați de inovație și explorare spațială au asistat la discuții în direct cu invitați din Japonia: reprezentanți ai Universității Tohoku, ai Ambasadei Japoniei în România și ai echipelor participante la Space Engineering Challenge, conectate din peștera Românești, unde își testau roboțeii spațiali.

În deschiderea evenimentului, prof.dr. Camelia Nakagawara, directorul Centrului Jutsu, a reamintit parcursul acestui centru unic în România: colaborările cu Japonia, festivalurile culturale care au atras mii de timișoreni, cursurile de limbă japoneză, proiectele artistice și academice. „Kakehashi înseamnă punte – iar noi, la UPT, construim astfel de punți în fiecare zi”, a subliniat aceasta, amintind rolul UPT în programul Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii și deschiderea universității spre dialog intercultural autentic.

Rectorul Universității Politehnica Timișoara, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, a evidențiat legătura tot mai puternică dintre UPT și Japonia, consolidată recent prin vizita unei delegații UPT în Țara Soarelui Răsare. A vorbit despre ingineria spațiale în România, domeniu aflat la început, în care experiența Japoniei poate deveni un reper fundamental. În contextul în care UPT pregătește lansarea unor programe educaționale în inginerie aerospațială, rectorul a subliniat că „există foarte multe de învățat de la universitățile japoneze, atât în ceea ce privește tehnologia, cât și cultura colaborării”.

Mesajul transmis de Hiroshi Kudo, reprezentantul Ambasadei Japoniei în România, a completat perfect direcția festivalului. Acesta a felicitat UPT pentru modul în care a reușit să creeze legături stabile și semnificative între cele două țări, punând împreună știința, educația și cultura. A vorbit despre oportunitățile tot mai mari de cooperare, de la explorarea spațială și inteligența artificială, până la mobilitate urbană sau orașe inteligente – domenii în care expertiza japoneză și dinamismul mediului universitar românesc se pot întâlni în mod fericit.

Unul dintre cele mai așteptate momente ale zilei a fost intervenția online a prof. Kazuya Yoshida, una dintre figurile de referință în robotica spațială la nivel mondial. Vizibil emoționat de interesul tinerilor români, el a împărtășit din experiența sa în misiuni precum Hayabusa 1 și 2 și în dezvoltarea roboților capabili să exploreze suprafețele planetare. Pentru participanții din sală, întâlnirea cu profesorul Yoshida a fost mai mult decât o conferință – a fost o demonstrație despre cât de aproape se poate simți viitorul atunci când ai mentori potriviți.

Tot din partea Universității Tohoku, prof. Miwako Kitamura a prezentat un model japonez de stimulare a antreprenoriatului tehnologic în rândul studenților, vorbind despre necesitatea creării unor ecosisteme academice care generează idei și le transformă în soluții reale pentru comunitate.

Un moment încărcat de entuziasm a avut loc atunci când prof. Yoshida s-a conectat în direct cu echipele participante la Space Engineering Challenge, competiția organizată de UPT, care își testa roboțeii în peștera Românești. Elevii și studenții au prezentat prototipurile, au explicat dificultățile întâmpinate și au primit feedback direct de la expertul japonez. „Felicit UPT pentru această inițiativă și pe voi pentru munca și pasiunea voastră. Astfel de proiecte constituie viitorul explorării spațiale”, a transmis profesorul Yoshida.

În încheierea reuniunii online, rectorul UPT l-a invitat oficial pe profesorul Yoshida să viziteze România și să participe la ediția de anul viitor a competiției – o invitație întâmpinată cu zâmbete și aplauze.

Ziua s-a încheiat cu vernisajul expoziției de Ikebana și kimonouri „Japan – Reaching for the Stars” (Japonia – Aspirația către astre), organizată în holul central al Bibliotecii Universității Politehnica Timișoara, reunind kimonouri din colecția prof.dr. Camelia Nakagawara și aranjamente florale realizate de Carmen Veress, care va susține și un curs de Ikebana, în premieră, la Centrul Jutsu UPT. Aranjamentele au fost realizate în vase ceramice realizate de artista Simina Jivoinov.

Deschiderea Festivalului Kakehashi a demonstrat că punțile nu se construiesc doar între culturi, ci și între generații, între idei și realitate, între visul de a explora spațiul și drumul concret către acel viitor. În fața unei audiențe entuziaste, UPT a arătat încă o dată că poate transforma relația cu Japonia într-un model de colaborare academică și tehnologică relevantă, deschisă și profundă.


Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*