Administrație

Târgul de Crăciun din Timișoara vine în acest an cu un amplu program artistic

Târgul de Crăciun din Timișoara vine în acest an cu un amplu program artistic

Târgul de Crăciun din Timișoara vine în acest an cu un amplu program artistic ce se va desfășura pe durata a 22 de zile de concerte, dar și  cu numeroase modalități de divertisment și cu o largă paleta a produselor gastronomice.

Astfel, Piața Libertății găzduiește patinoarul, având o suprafață mult mai mare decât în 2018 (1000 mp), dar și „Căsuța lui Moș Crăciun” cu ateliere pentru copii, căsuțele meșterilor populari, carusel, mașinuțe și diverse jocuri pentru copii. În plus, în weekend, între orele 14.00 – 17.00, pe întreagă durata a târgului, Direcția de Mediu a Primăriei Timișoara va asigura plimbări gratuite cu trenulețul, pentru copii, în Piața Libertății și Piața Victoriei. Patinoarul va respecta orarul de funcționare al Târgului de Crăciun(10.00- 22.00) și va asigura accesul pe durata unei zile întregi pe baza unui bilet de intrare.

Cât privește zona comercială, în Piața Victoriei și în parcarea Modex vor fi amenajate nu mai puțin de 100 de căsuțe în care se vor comercializa produse gastronomice tradiționale, decorațiuni specifice Crăciunului, obiecte personalizate ce pot fi dăruite cu titlu de cadou. Dacă zona produselor gastronomice din Piața Huniade va fi accesibilă până în 5 ianuarie, în Piața Victoriei căsuțele vor rămâne deschise până în 12 ianuarie 2020.

Referitor la programul artistic, acesta va îmbina concertele de colinde cu momentele artistice dedicate Revoluției din Decembrie 1989. În acest an ne bucurăm de prezența unor trupe și artiști consacrați precum: Cargo, Pro Musica, Rezident Ex, Phoenix, Mircea Vintilă, Mircea Baniciu, Ducu Bertzi, Mircea Rusu Band, Mihai Trăistariu, Ami, Andreea Bănică, Florentina și Petre Giurgi, Adrian Stanca, corala Contrast și Petrică Moise. De asemenea, onorează Târgul de Crăciun prin prezența lor numeroase trupe și artiști locali precum: Maryliss, Amalia Gaiță, Skywalkers, SuddenFeel, Epoka, Box Office, Pastiche, Trupa Vest, Peregrinii, Skywalkers, Remember, Pseudonym.

O largă participare vor avea artiștii din județul Timiș, nu mai puțin de 12 comune și orașe timisene urmând a fi reprezentate la Târgul de Crăciun (Gătaia, Deta, Giroc, Ghiroda, Tomesti, Voiteg, Banloc, Nitchidorf, Giarmata, Pischia, Giera, Birda). Aceștia se vor alătura Ansamblului ,,Timișul” și Ansamblului ,,Pusta Banatului” din Timișoara.

Dacă Moș Nicolae le prilejuiește tinerilor  timișoreni o întâlnire mult așteptată cu Andra Gogan, în 6 decembrie, Compania Phantasia va aduce pe scenă, în data de 19 decembrie, un spectacol de excepție semnat de Eva Labadi: ,,Atenție! Moș Crăciun există !”, spectacol realizat în colaborare cu Teatrul pe Roți Arad, Trupa Thespis Timișoara, Trupa Rhythmic Dance Dumbrăvița,  Piti Show Radio Timișoara și care va prefața apariția lui Moș Crăciun în Piața Victoriei.

Deschiderea târgului din acest an va avea loc tot în data de 1 decembrie, însă aprinderea iluminatului festiv este programată de această dată la ora 18.00. Cu siguranță noul decor pregătit de organizatori va oferi publicului larg o imagine feerică a Târgului de  Crăciun din Timișoara.

Program-Piața Victoriei- concerte

1 decembrie ,,La mulți ani, România”

16.00-22.30 –  Holograf, Mira, Dragoș Moldovan, Ansamblul ,,Timișul ’’și Olguța Berbec, Robert Tărnaveanu, Petrică Miulescu Irimică, Stana Stepanescu, Doriana Talpeș, Dumitru Stoicănescu, Ansamblul ,,Ghiocelul” din Giroc și  Mariana Zota, Mona-Lisa și Radu Sufan, Bogdan Firu și Loredana Sur.

2 decembrie

17:00 Incubatorul de Arte

18:00 Gheorghe Iovu

3 decembrie

17:00 Valeriu Iocsa – nostalgii folk

17:30 Anthony& Livemuseart

18.00 Big Band

4 decembrie

17:00 Fabrica de Arte

17:30 Școala Pro Muzica

19:00 Ansamblul ,,Timișul” Tineret

5 decembrie

17: 00 Cromatick Voice și Liceul ,,Gerhardinum” – concert pop

18:30 Liceul de Muzică,, Ion Vidu”

19:00 Parada lui Krampus, organizată de Produrabil

6 decembrie

17:00 Piti Show – emisiune interactivă cu și pentru copii

18.00 Școala de Arte din Caransebeș

18:20 Școala ,,Denisse”

18:30 ,,Timișoara cântă!”

 19:00 SuddenFeel

 20 :00 Andra Gogan

7 decembrie ,,Noi umblăm să colindăm”

17:00 Florentina și Petre Giurgi(Maramureș),  Adrian Stanca, Raluca și Oana Stanca, Cătălin Maximuc(Moldova), Ansamblul ,,Pusta Banatului’’

8 decembrie

17:00 Colindători din Voiteg, Banloc, Gătaia, Nitchidorf

18.30  Maryliss

19:30 Mihai Trăistariu

9 decembrie

17:00 Colindători din Deta, Giera și Birda

17:30 Colinde cu Cromatick Voice

18.30 Epoka

10 decembrie

17: 00 Generația Muzicii

18 :30 Școala  Populară de Artă ,,Ion Românu” Reșița si solistii Gabi Zaharia, Ionela Badalan, Maria Csychy , Consuela Grigoriu, Ana Parvulescu Cega, Cristina Rotariu

11 decembrie

17 :00 Palatul Copiilor Timișoara

18:30 Ansamblurile ,,Cununa Timișului” și ,, Datina” din Ghiroda

          Ansamblul ,,Flori din câmpie” din Giarmata Vii

19:30 Cor de tineret ”Poarta Cerului”

12 decembrie

17:00 Piti Show – emisiune interactiva cu și pentru copii

18:00 Big Band

19:00 Colinde  – Incubatorul de Arte

19:00  Spectacolul anual al Ansamblul Timișul- sala Capitol

13 decembrie

17: 00 Vest

18: 00 Pastiche

19: 00 Box Office

20: 00 Andreea Bănică

14 decembrie

17.00 Cantodena- colinde

17.30 Asociația pentru Promovarea Tradițiilor

18.30 ,,Timișoara cânta!”

 19.30  Amalia Gaiță

20.30 AMI

15 decembrie

18.00 Festivalul Coral ,,Leru-i, Doamne, Ler”- parteneriat cu Mitropolia Banatului

19.00 ,,Casa Familiei Reunite colindă frumos românește”: Mariana Anghel, Marcel Anghel, grupul,,Folcloristii” și grupul cameral-instrumental ,,Cantores”, organizat de către Casa Familiei Reunite.

 16 decembrie

 17: 00 Concert de muzică folk dedicat  Revoluției Române din Decembrie 1989:  Mircea Vintilă, Mircea Baniciu și Ducu Bertzi

18 decembrie

17:00  Corul Catedralei ,,Invierea Domnului’’ din Caransebeș

17: 30 TmHarmony

18: 30  Școala de Muzică și Artă ,,Artsoma”

19: 00 Facultatea de Muzică și Teatru Timișoara– concert

20: 00 Crăciun Medieval – Peregrinii&Deep6 Project

 19 decembrie

17: 00 # Atenție ! Moș Crăciun există !

20 decembrie

18: 00 Rock for Revolution : Cargo,  Phoenix, Pro Musica, Sonatic

21 decembrie

17: 00  ,,Vin colindătorii cum veneau odată..”: Corala ,,Contrast” și Petrică Moise, colindători din Giarmata și Pischia, Cheveresu Mare și Carani, Maria Petchescu , Maria Florea, Mariana Susca, Cosmina Bradean, Adrian Petcu, Felicia Costa s.a.

19: 30  Alexandra Cancel & Sebastian Dragomir

20:00  Mircea Rusu Band

28 decembrie ,,Timișoara cânta!”

19: 00 Pseudonym

20: 00 Rezident EX

29 decembrie ,,Timișoara cânta!”

18: 00 Skywalkers

19: 00 Remember

B.O.E.

Festivalul Papricasului si vinului 2019

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*