Life-style

Cursa Răţuştelor, concerte şi ateliere la sărbătoarea canalului Bega, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie

Cursa Răţuştelor, concerte şi ateliere la sărbătoarea canalului Bega, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie

Primăria Timişoara va organiza, în perioada 2 – 3 septembrie, a zecea ediţie a festivalului „Bega Bulevard”, între Podul Mihai Viteazul (Mitropolit Andrei Şaguna) şi Podul Maria (Traian).

Agenda festivalului va cuprinde o serie de concerte, spectacole şi demonstraţii pe apă.

Timişorenii vor putea participa şi la concursul tradiţional de răţuşte de plastic, care va avea loc în data de 3 septembrie, de la ora 17.00, organizat de Rotaract Club Timişoara în parteneriat cu Clubul Rotary Timişoara şi Clubul Interact Timişoara.

Anul acesta, fondurile strânse din vânzarea biletelor se vor îndrepta către Spitalul Clinic Municipal de Urgenţă Timişoara, pentru amenajarea şi dotarea saloanelor din Clinica de Neonatologie.

Program:

2 septembrie 2017

10:00 Lecţii de muzică, recitaluri & jocuri muzicale – Melopolis Art School – zona amfiteatru

11.00 Mini Disco pentru copii 4-10 ani, demonstraţii şi cursuri de dans – Clubul de dans sportiv Magnum Team – zona amfiteatru

12.00  Curs de vals vienez pentru adulţi – Clubul de dans sportiv Magnum Team – zona amfiteatru

13.00 Vinilorama cu Bogdan Puriş şi Zoltan Varga

17.30 Orchestra Timişoara Big Band

18.00 Deschiderea festivalului Bega Bulevard, alocuţiuni oficialităţi

18.30 Defilare ambarcaţiuni pe Canalul Bega

19.00 Orchestra de Tineret a Municipiului Timişoara

20.00 Zoli Toth Project

21.00 Zdob şi Zdub

10.00-20.00 Informare interactivă, expoziții, ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, organizate de: Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Şcoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociaţia Bee Active, Infocentrul Turistic Timișoara, Tourmaline Boutique, Club Sportiv Nautic Banat, Asociaţia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin, Agenţia Naţională Antidrog, ISU Banat, Viv Art, Centrul Cultural German Timişoara, Violette Boutique des Fleurs, Formaţiunea de intervenţie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Creativity Studio, Asociaţia Culturală Melopolis, Trendsetter, Şcoala de Circ, Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara, Asociaţia META Spaţiu, Atos România, Rotaract Club Timişoara, Clubul Rotary Timişoara, Clubul Interact Timişoara, Atelier de pictură pe ceramică, Hazliţii.

3 septembrie 2017

10.00 Mini Disco pentru copii 4-10 ani, demonstraţii şi cursuri de dans – Clubul de dans sportiv Magnum Team – zona amfiteatru

11.00 Demonstraţii de dans cu show-uri tematice, Clubul de dans sportiv Magnum Team – zona amfiteatru

12.00  Spectacol „Noua poveste a Scufiţei Roşii” – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin – zona amfiteatru

13.00 Vinilorama cu Bogdan Puriş şi Zoltan Varga

15.00 Simularea unor acţiuni de salvare în situaţii de urgenţă – Formaţiunea SALVO

17.00 Cursa răţuştelor – Clubul Rotaract Timişoara, Clubul Rotary Timişoara şi Clubul Interact Timişoara

18.30 Clar Band

19.30 Leo Iorga&Pacifica

20.30 Cargo

10.00-20.00 Informare interactivă, expoziții, ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, organizate de: Asociaţia Culturală Noua Acropolă, Şcoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociaţia Bee Active, Infocentrul Turistic Timișoara, Tourmaline Boutique, Club Sportiv Nautic Banat, Asociaţia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Teatrul pentru copii şi tineret Merlin, Agenţia Naţională Antidrog, ISU Banat, Viv Art, Centrul Cultural German Timişoara, Violette Boutique des Fleurs, Formaţiunea de intervenţie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Creativity Studio, Asociaţia Culturală Melopolis, Trendsetter, Şcoala de Circ, Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara, Asociaţia META Spaţiu, Atos România, Rotaract Club Timişoara, Clubul Rotary Timişoara, Clubul Interact Timişoara, Atelier de pictură pe ceramică, Hazliţii.

Mulţumim partenerilor noştri: Instituţia Prefectului Judeţul Timiş, Consiliul Judeţean Timiş, Consulatul German Timişoara, Rotaract Club Timişoara, Clubul Rotary Timişoara, Clubul Interact Timişoara, Formaţiunea de Intervenţie rapidă pe bază de voluntariat SALVO, ISU Banat, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara, Administraţia Naţională Apele Române, Administraţia Bazinală de Apă Banat, Oficiul de Căpitănie Timişoara, Direcţia Poliţia Locală Timişoara, Club Sportiv Şcolar Bega Timişoara, Club Sportiv Şcolar nr.1 Timişoara, Club Sportiv Universitatea Politehnica Timişoara, Club Sportiv Municipal Timişoara, Club Sportiv Banatul, Club Sportiv Nautic Banat, Club Water Performance Timişoara, Caldemare – navigaţie de agrement, Corabia Piraţilor.

Program acţiuni pavilioane

Sâmbătă 2 septembrie

10.00 Atelier de brățări tradiționale – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

10.00 “Povestea firelor colorate” – atelier de creaţie din fire de tricotat – Creativity Studio

10.00 Face painting – Atelierul Rozz

10.00 Ateliere de desen şi de confecţionat păpuşi din carton – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin

10.00 Activităţi informative – ISU Banat

10.00 „Colorează-ţi mobilierul” – atelier de pictură – Ozz Vintage House

10.00 Ateliere de creativitate şi dezvoltare pentru copii, ateliere de muzică, lecţii de baschet – Şcoala Babel

10.00 Workshopuri şi activităţi de conştientizare – Asociaţia “Ceva de spus”

10.00 Sport şi socializare – Smartfit Studio

10.00 Ateliere interactive de educaţie muzicală pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis

10.00 Competiţie şi atelier de săbii din spumă – Asociaţia Bee Active

10.00 Acţiuni informative – Club Sportiv Nautic Banat

10.00 „Bulevard Eco Bag” – atelier de pictură pe textile – Tourmaline Boutique

10.00 Acţiuni informative – Agenţia Naţională Antidrog

10.00 Workshopuri creative, jocuri didactice – Centrul Cultural German Timişoara

10.00 Ateliere de pictură pe piatră, modelaj cu lut – Viv Art

10.00 Acţiuni informative – Formaţiunea de intervenţie Salvo

10.00 Workshopuri cu tematică nautică, ateliere de coliere, brăţări, coroniţe din flori – Violette Boutique des Fleurs

10.00 Ateliere de dans – Clubul de dans sportiv Magnum Team

10.00 Atelier de pictură pe ceramică – Ioan Briţă

10.00 Atelier de pictat tricouri -Trendsetter

10.00 Atelier de olărit şi modelaj  – Asociaţia META Spaţiu

10.00 Susţinerea unui stil de viaţă sănătos şi a sportului – Atos România

10.00 Acţiuni pentru copii – Hazliţii

11.00 Demonstraţii de scrimă şi cursuri gratuite de scrimă pentru copii şi adulţi – Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara

12.00 Ateliere de circ pentru copii și părinți, jonglerii, acrobaţii – Şcoala de Circ

14.00 Creează-ţi propria păpuşă (atelier de croitorie pentru copii) – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

15.00 Ateliere de tango argentinian, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

16.00 Performance interactiv  de dans, muzică şi culoare – Asociaţia META Spaţiu

16.30 Demonstraţii de dans şi cursuri gratuite, tematice  – Clubul de dans sportiv Magnum Team

18.00 Emoție și culoare (atelier de psihologie aplicată care te va învăța cum să îți exprimi emoțiile prin intermediul culorilor) – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

Duminică 3 septembrie

10.00 Face painting pentru copii – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

10.00 “Reciclare creativă” – atelier de creaţie obiecte decorative – Creativity Studio

10.00 Ateliere de desen şi de confecţionat păpuşi din carton – Teatrul pentru copii şi tineret Merlin

10.00 Workshopuri şi activităţi de conştientizare – Asociaţia “Ceva de spus”

10.00 „Bulevard Eco Bag” – atelier de pictură pe textile – Tourmaline Boutique

10.00 Acţiuni informative – Agenţia Naţională Antidrog

10.00 Ateliere de pictură pe piatră, modelaj cu lut – Viv Art

10.00 Workshopuri creative, jocuri didactice – Centrul Cultural German Timişoara

10.00 Acţiuni informative – Formaţiunea de intervenţie Salvo

10.00 Workshopuri cu tematică nautică, ateliere de coliere, brăţări, coroniţe din flori – Violette Boutique des Fleurs

10.00 Activităţi informative – ISU Banat

10.00 Ateliere de dans – Clubul de dans sportiv Magnum Team

10.00 Face painting – Atelierul Rozz

10.00 „Colorează-ţi mobilierul” – atelier de pictură – Ozz Vintage House

10.00 Competiţie şi atelier de săbii din spumă – Asociaţia Bee Active

10.00 Creativitate cu baloane de săpun, ateliere de spus poveşti pentru copii, jocuri şi lecţii de baschet – Şcoala Babel

10.00 Ateliere interactive de educaţie muzicală pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis

10.00 Atelier de olărit şi modelaj  – Asociaţia META Spaţiu

10.00 Sport şi socializare – Smartfit Studio

10.00 Acţiuni informative – Club Sportiv Nautic Banat

10.00 Atelier de pictat tricouri – Trendsetter

10.00 Ateliere de circ pentru copii și părinți, jonglerii, acrobaţii – Şcoala de Circ

10.00 Atelier de pictură pe ceramică – Ioan Briţă

10.00 Susţinerea unui stil de viaţă sănătos şi a sportului – Atos România

10.00 Acţiuni pentru copii – Hazliţii

11.00 Demonstraţii de scrimă şi cursuri gratuite de scrimă pentru copii şi adulţi – Asociaţia Club Sportiv „Floreta” Timişoara

14.00 Ateliere de tango argentinian, demonstraţii şi cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team

15.00 Pictură pe basorelief (atelier de reproduceri arheologice din culturile lumii) – Asociaţia Culturală Noua Acropolă

Festivalul Papricasului si vinului 2019

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*